VYBERTE SI SVOU KOLOSTEZKU

Na výběr máte sedm stezek různé délky i obtížnosti.

Všechny stezky jsou vedeny lesem po stávajícíh lesních cestách, na kterých není nijak omezen pohyb ostatních uživatelů lesa. Je tedy třeba dbát na bezpečnost svou i ostatních. Použití kolostezek je zcela na vlastní nebezpečí. Dodržujte prosím návštěvní řád.

Celý systém vás sice v maximální možné míře drží v lese, mimo silniční provoz, nicméně se dostáváte i do těsné blízkosti okolních obcí a měst, ve kterých najdete bohaté možnosti občerstvení a místních zajímavostí.

Nástupní místa do systému jsou v městech a obcích okolo, kde lze také zaparkovat.
Centrum systému, kde začíná a končí většina stezek je „U čertova dubu.“ Nicméně, učitě stojí za to popojet o kus dál a projet si Rybniční kolostezky u Jaroslavi nebo Jelení spojku na Horní Jelení.

Kolostezky mají doporučený směr průjezdu a podle toho je uzpůsobeno jejich značení. Je realizováno čtvercovou tabulkou v barvě příslušné kolostezky, na které je buď logo kolostezek nebo směrová šipka. Na některých místech je pak značení doplněno i značkou nakreslenou barvami, opět čtvercového tvaru, s bílým podkladem a šipkou v barvě dané kolostezky. Např. pro Orlickou kolostezku to vypadá takto:

Můžete samozřejmě vymýšlet své vlastní kombinace a směry průjezdu. Viz přehledová mapka níže (klikněte na mapku pro plné rozlišení).

POPISY JEDNOTLIVÝCH KOLOSTEZEK

FORMANSKÁ     

9 km | 75 m  |  HORSKÉ KOLO, GRAVEL, KROSS, TREKING, DĚTSKÁ MTB KOLA

Pohodová trasa, která vás bez velkého převýšení a po pěkných cestách zavede do blízkosti většiny partnerských obcí a menších okruhů. Bude už záležet jen na vás, jestli si projedete místní okruh, zavítáte do obce třeba na zmrzlinu nebo pojedete dál.

BORŮVKOVÁ     

5,5 km | 30 m  |  HORSKÉ KOLO, GRAVEL, KROSS, TREKING, DĚTSKÁ MTB KOLA

Krátký okruh určený především pro nejmenší cyklisty. Je veden krásným lesem, ve kterém je možné se zastavit u obrovských lánů borůvek a užít si tak prosluněné odpoledne na čerstvém vzduchu.

ORLICKÁ     

12 km | 110 m  |  HORSKÉ KOLO, GRAVEL, DĚTSKÁ MTB KOLA

Krásný, jezdivý okruh, který ve své druhé půlce obsahuje několik technických pasáží a výškových metrů. V místech okolo Újezda u Chocně se lze pokochat výhledem na Orlické hory.

KOŘENOVKA     

13 km | 300 m  |  HORSKÉ KOLO

Název i černá barva značení napovídají, že se jedná o technicky nejnáročnější okruh systému. Je veden nahoru a dolů prudkými kopci, plný kořenů a dalších nerovností. Pokud nemáte značné technické schopnosti a fyzickou zdatnost, vyberte si jiný okruh.

PYTLÁCKÁ     

4,5 km | 60 m  |  HORSKÉ KOLO, GRAVEL, KROSS, TREKING, DĚTSKÁ MTB KOLA

Navštivte Dobříkov se zajímavým celodřevěným kostelíkem a několika hospůdkami. Stezka je vedena po pěkných, širokých cestách a přestože je na trase i jeden solidní kopec, stojí to za to!

RYBNIČNÍ     

5 km | 30 m  |  HORSKÉ KOLO, GRAVEL, DĚTSKÁ MTB KOLA

Velmi příjemný okruh v lesích okolo Jaroslavi. Byť je to i trošku do kopce, jedná se o příjemné pohoupání po zašlých lesních cestách, s možností zastávky u nově obnovených lesních rybníků.

OBECNÍ     

15 km | 120 m  |  HORSKÉ KOLO, GRAVEL, KROSS, TREKING, DĚTSKÁ MTB KOLA

Příjemná kolostezka, která vás zavede do polí, luk a obcí okolo říčky Loučná. Byť je delší, je vhodná i pro nejmenší cyklisty. Obce, kterými projíždíte nabízí mnoho možností občerstvení.

JELENÍ SPOJKA

3,5 km | 35 m  |  HORSKÉ KOLO, GRAVEL, KROSS, TREKING, DĚTSKÁ MTB KOLA

Krátká propojka od Rybniční kolostezky k Hornímu Jelení. Vrátit se můžete buď po stejné trase nebo po cyklotrase č. 4195.

dALŠÍ ROZVOJ

? km | ? m  |  ?

Celý systém zamýšlíme dále rozvíjet. A to mimo jiné i podle zpětné vazby od Vás. Dejte nám vědět, co se vám líbí a kam byste dál chtěli kolostezky zavést. Pokud to bude možné, uděláme to.

KUDY K NÁM?

Choceňsko je relativně dobře dostupné autem a vlakem. Systém zároveň disponuje několika vhodnými vstupními místy ze všech světových stran.

Vlakem

Choceň leží na hlavním železničním koridoru. Lze tedy využít velké množství vlakových spojů regionálních i hlavních. Např. z Pardubic lze přijet osobním vlakem za 34 minut, rychlíkem za 17 minut. Z Prahy hl.n. trvá cesta rychlíkem 1 hodinu a 27 minut, z Olomouce 1 hodinu a 4 minuty, z Brna 1 hodinu a 39 minut.

Z Choceňského nádraží lze parkem a pěšinou podél řeky přijet na kole rovnou do lesa během 20 minut být u Čerova dubu, centra systému (klikněte na mapku pro plný detail).

Autem

Při cestě autem je vhodné využít některou z parkovacích ploch, navázaných na vstupní místa do systému kolostezek (klikněte na mapku pro plný detail).

P1 – parkoviště u choceňských sportovišť (vysoká kapacita)
P2 – parkování na křižovatce sil. č. 315 a lesní cesty Formanka
P3 – parkování severně nad obcí Sruby („obdélník“ u silnice)
P4 – parkoviště u fotbalového hřiště v Dobříkově
P5 – parkoviště náves Jaroslav u křižovatky silnic č. 35 a 305
P6 – parkoviště v centru města Horní Jelení
P7 – plocha u hasičárny v Újezdu u Chocně